Jsme 100% česká firma působící více jak 16 let na trhu, veškeré námi dodávané zboží je nové a nepoužité.

Odolnost nitrilových rukavic

Jsou nitrilové rukavice odolné vůči chemikáliím?

Nitrilové rukavice jsou známe od začátku 90let, kdy byly vyvinuty jako náhrada za latexové rukavice, na které je řada lidí alergická. Prakticky okamžitě se nitrilové rukavice z lékařství rozšířili i do autoservisů a lakoven, kvůli svojí ochraně proti chemikáliím zejména trichlorethylenu a perchlorethylenu. Rukavice samozřejmě nejsou 100% ochranou, ale jsou schopné vydržet i krátkodobou práci s rozpouštědly jako je třeba louh.

 

Co znamená „chemická odolnost“?

Chemická odolnost znamená že každý výrobce nitrilových rukavic musí provádět testy, kde materiál rukavic vystaví podobu minimálně 1 minuti chemikáliím, rozpouštědlům apod. Tento proces se opakuje ještě 2x , nitrilové rukavice po opláchnutí vodou jsou vystaveny hrubšímu kartáčovaní a následně znovu ponořeny do chemikálií. Po posledním třetím testu se rukavice vysuší a proběhne kontrola a následné hodnocení, které se pak uvádí na obale výrobku. Výsledek testu se nazývá „chemická odolnost“ a jsou rozděleny od písmene A až po C zde jsou vysvětlivky pro rozřazení podle písmen:

A: Lehké poškození a absorpce chemikálií do materiálu rukavic. Je pravděpodobné, že materiál rukavic bude bobtnat.

B: Znatelná absorpce chemikálií, rukavice bude mít krátkou životnost v chemikálii.

C: Materiál se během krátké doby rozloží nebo rozpustí.

 

Jakým chemikáliím nitrilové rukavice odolávají?

Nitrilové rukavice poskytují pouze omezenou ochranu proti chemikáliím a rozpouštědlům. To znamená, že vás rukavice ochrání pouze před krátkým kontaktem s chemikáliemi. Jakmile se vaše rukavice dostanou do kontaktu s různými chemikáliemi, musíte dodržet tento čtyř krokový proces:

 1. Okamžitě si sundejte nitrilové rukavice
 2. Bezpečně je zlikvidujte, aby nehrozila další kontaminace vaší kůže
 3. Myjte si ruce teplou i chladnější vodou a použijte mýdlo
 4. Nasaďte si nový pár rukavic na suché ruce

Zde jsou některé chemikálie/rozpouštědla, se kterými můžete krátce manipulovat, pokud nosíte nitrilové rukavice:

 • Většina paliv
 • Některé kyseliny
 • Některé žíravé chemikálie
 • Některá organická rozpouštědla
 • Většina ropných produktů
 • Různá chlorovaná rozpouštědla

 

Zde jsou některé kapaliny, se kterými můžete delší dobu manipulovat, pokud nosíte nitrilové rukavice:

 • Většina domácích pracích prostředků
 • Různé tuky
 • Rostlinný olej

 

Při příliš dlouhé manipulaci by tato rozpouštědla mohla rozpustit vaše nitrilové rukavice. Zde jsou některé z těchto chemikálií:

 • Aceton
 • Ketony
 • Silné kyseliny
 • Některé druhy alkoholu

 

Jak rychle nebo pomalu se rukavice rozpustí, závisí na chemické látce a hodnocení rukavice. Každá nitrilová rukavice má jiné hodnocení na základě její tloušťky a typu rozpouštědla, se kterým přichází do styku. Například ketony mají tendenci rozpouštět nitrilové rukavice rychleji než alkohol.

 

Výběr správných nitrilových rukavic

Jak víte, ochrana, kterou tyto rukavice nabízejí, je dočasná. I tak se dají sehnat ty správné nitrilové rukavice. První věc, kterou musíte udělat, je pořídit si rukavice, které mají správnou velikost pro vaše ruce. Pokud je rukavice příliš malá, natáhne se, když si ji nasadíte. To namáhá materiál a snižuje jeho ochranu. Vždy používejte tabulku velikostí výrobce, aby vám co nejlépe seděla.

Tloušťka je další způsob, jak najít správné nitrilové rukavice. Obecně platí, že čím silnější chemikálie, tím silnější rukavice. Většinou rukavice které mají zdrsněný materiál v oblasti kde je úchop nářadí tak vydrží více kvůli větší tloušťce materiálu.